Det var yderst velfortjent, at England opnåede en tredjeplads ved VM i fodbold i nat. Frankrig var fuldkommen passive hele første halvleg, men nåede trods alt at minimere nederlaget i anden halvleg.
England vandt 6-4
Det endte med, at England vandt 6-4 over Frankrig. Mbappé var i hopla – noget man godt kunne have ønsket sig, da de mødte Spanien tidligere på ugen… 🙂
Anyway, bolden er rund, og det er ikke altid, man kan regne med statistikkerne holder stik fremadrettet. Det ved alle, der ser fodbold.
I dette VM har jeg kun set meget få kampe, fordi mange af kampene har ligget noget skævt i forhold til vores tidszone, og så har det ikke øget interessen, at vi ikke selv var med.
Den forestående finale mellem Spanien og Argentina
For fans af FC Barcelona er man nok noget delt i forhold til hvem de holder med. For min egen del gætter jeg på, at Spanien tager guldmedaljen, og når kampen starter kl. 21, så er der ingen tvivl om, at mange vil være klistret til skærmen for, at se hvem der vinder.
Det bliver en spændende kamp, og selv hvis Argentina skulle hente den hjem, så er der ingen tvivl om, at det ER de to bedste hold, der nåede finalen. I starten af VM troede jeg USA kunne hente den hjem, men de røg ud længe før ventet… 🙂
God aften, og god kamp til dem, der følger med. 🙂