Vi bør tale hinanden op

Der er ingen tvivl om, at vi bør tale hinanden op. Alt for mange har travlt med at nedgøre hinanden.

Kongens første nytårstale

Op til nytåret havde alle travlt med skrækscenarier. Hvordan ville det gå? Kunne han klare det? Ville han snuble over ordene? Det var gylde tider for anti-royalisterne.

Da nytårsaften oprandt fik vi alle syn for sagn. Det gik ganske fint. Efter 50+ år med Dronning Margrethe II ved skrivebordet, så var der udsigt til en NY måde at gøre tingene på. De fleste ville nok mene, at han klarede det rigtig godt.

MEN, og det er et sørgeligt stort men (!), der var også dem, der lige skulle have lidt jantelovsynk ud mellem sidebenene. “Hvor svært kan det være?” og “det var en flad nytårstale” – ja, det har alle da lov til at mene, men hvorfor er der dette store behov for at udgyde det på de sociale platforme? Hvem gavner det?

Vi bør styrke hinanden

Det lave selvværd som mange udviser har sine grunde. Vi glemmer at styrke hinanden. Det er ved at vise sig i form af disconnectede folk, som hellere tyr til deres smartphone end at skabe en god og positiv kontakt med menneskerne omkring sig.

Imrad Rashid har allerede skrevet bogen Skærmsund om hvor skadelige, de mange afhængighedsskabende apps er for menneskehjernen. Mange lytter, og ti minutter efter, er de tilbage ved mobilen.

En god træner kan løfte sit hold. Vi bør gøre det samme for vores omgivelser. Når der er nogen der har det skidt, så prøver mange at udskamme det, fx med ordene “Op med humøret, det skal nok gå!” Hvor ved de det fra? Kunne det være, at en god snak kunne hjælpe vedkommende til at komme ovenpå igen? Kunne vi hjælpe vedkommende ved at give personens følelse værdi, før vi jager videre til næste punkt på dagens to-do-liste?

Lad nu det nye år blive et håbets år

Min bedste anbefaling er derfor, at vi lader det nye år blive et håbets år. Gerne det føste af mange håbefulde år. Det er en bedre stil end at fortsætte det negative perspektiv som andre vælger. Lad dem om at være negative, og kom videre.

Godt nytår.

About the author

Adm uddannelsesmedarbejder, uddannet IT-supporter. Inspirator i PMI (Positiv Mental Indstilling) som tror på vi sammen er stærkere, hvis vi opfører os anstændigt over for hinanden - uanset hvilke forskelle der måtte være mellem os som mennesker.
Tidligere biblioteksmedhjælper og før det uddannelseskoordinator, og aktiv TR mens jeg fungerede som stationsbetjent heroppe i Kalundborg.
Privat har jeg tre voksne børn i alderen 19-22.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.