Fusk med skrotpris hos Ravnskjær i Slagelse
Jeg har i dag været oppe med vores gamle VW Passat stationcar fra 1988 til skrotning hos Ravnskjær Autogenbrug i Slagelse. I sådanne situationer er man i forvejen en smule forvirret over hele situationen. Jeg genfandt min mini-kompressor til cigarettænderstikket som kan bruges hvis der sker noget med dækket ude på landevejen. Men jeg var en anelse uopmærksom indtil jeg kom hjem, og opdagede at checken jeg modtog kun lød på 1.500,-
Jeg skyndte mig at tjekke hjemmesiden for Ravnskjær Autogenbrug, og blev noget overrasket for de annoncerer PRÆCIS som forventet med, at du får 1.750,- i hånden når du skrotter hos Ravnskjær.
Når du kigger her: http://www.ravnskjaer-autoophug.dk/201-skrotbiler.htm ses det klart og tydeligt, at Ravnskjær Autogenbrug skriver følgende tekst:
Skrot din bil hos Ravnskjær og få 1750 Kr. i hånden,
hvis du selv afleverer bilen …Eller 1000 Kr hvis vi skal hente
din bil for dig….
Hermed et skærmdump:

Da jeg ringede til dem fortæller medarbejderen bagefter, at det kun er når kunden selv afmelder pladerne. Det kunne jeg da sagtens have klaret for 250,- Hvis jeg havde taget pladerne med til Skat i Holbæk, og givet dem en kuvert med et frimærke til 5,50 i porto til at indsende informationerne til Miljøstyrelsen havde jeg sparet 250,-.
Så det leder mig, helt ærligt, til at opfatte det som bondefangeri at man ikke på forhånd annoncerer dette. Jeg havde fået mere ud af at køre til Skælskør Autogenbrug… Men mon ikke Basta eller Operation X burde kigge lidt nærmere på skrotbranchen?
Jeg synes i hvert fald jeg fortjener at få den rigtige pris for bilen. Alt andet er uærlig markedsføring.
Hvad synes du? Skriv gerne en kommentar.

15 Responses to “Fusk med skrotpris hos Ravnskjær i Slagelse”
De HAR indset, at den var gal hos Ravnskjær Autogenbrug for nu er siden opdateret med denne tekst – se det opdaterede skærmdump:
Ikke overraskende er der dog intet svar på min kontakt til dem, så det er en noget tavs erkendelse af egen fejl når der ikke kompenseres til mig.
Jeg opdaterer naturligvis hvis jeg nogensinde får noget svar fra Ravnskjær Autogenbrug
Vi beklager at 250kr betyder så meget for dig,hvis du kommer og retunere din chek,vil du få udleveret en ny skrotattest og dine nr plader,så kan du selv klare papir arbejdet og inkaserer 1750kr
m.v.h Ravnskjær Autogenbrug
p.s du har frist til mandag d.23/2-09 kl 09.00 for der bliver alle nr afmeldt…
m.v.h Ravnskjær Autogenbrug
Lad os lige få én ting på det rene. Det var JER der begik en fejl. I reklamerede med en skrotpris I ikke bagefter honorerer, og nu siger I ovenikøbet at det først er mandag den 23/2-09 at I afmelder nr.plader.
Den oprindelige opsætning var ganske klart: “skrot din bil, og få 1750,- i hånden” Det er det oprindelige budskab. At I så nu gerne bagefter vil trække i land er jeres sag. I vælger ikke at besvare min mail, men alene koncentrere jer om bloggen fordi den nu scorer højt på søgemaskinerne. Til dét er der kun én ting at sige: nu kan kunderne selv vurdere hvad kundebetjening betyder for jer. Ikke engang EFTER I har begået en fejl er I parat til andet end helt at fraskrive jer ethvert ansvar.
Men du kunne jo starte med en undskyldning hvorefter jeg gerne skal afhente samtlige jeres nr.plader og køre dem alle til Skat i Korsør. Så kan jeg (og andre) i det mindste også spare nogle dages vægtafgift i stedet for at skulle vente til mandag…
Den ene hund efter den anden fosser ud ved at bruge jeres model. Husk: det er ikke kunderne der skrotter hos jer, der er skyld i der er blevet længere til afmelding. I må lave nogle kalkuler på jeres skrotninger, og derefter holde jer til fakta. Fakta er, at alle skrothandlere sagtens kan finde ud af at en motorhjelm til en Volvo f.eks. skal koste mellem 6-900 (eller mere) afhængig af stand. Den slags kan I godt finde ud af. Når I så bagefter brokker jer over der også er en miljøbehandling var det jo del af den oprindelige pakke. Bl.a. derfor Miljøstyrelsen giver støtte.
Nok om dén sag.
ja det er os der har lavet en fejl,og vi har rettet den,og ja vi afmelder plader d.23.2 for vi afmelder nr plader hver mandag.
vi kan simpelthen ik bruge mere tid på EN utilfreds kunde,for vi har aldrig klager,for vi yder en god service her i firmaet.
fordsat god dag mm.v.h Ravnskjær Autogenbrug.
Vi får se hvor mange klager der er og/eller kommer.
Det fortæller mere om jer, at I ikke engang tager imod det tilbud jeg gav om at afhente og levere ALLE nummerplader I måtte have allerede i morgen tidlig.
Men lad os nu se. En har allerede meldt sig til at fortælle hvordan biler hos en anden ophugger bruges mellem aflevering og afmelding af nummerplader.
Hvor meget eller lidt tid I vil bruge er jeres egen sag, men jeg må erindre om, at I stadig erkender fejlen, men ikke vil kompensere for den. Det er dårlig markedsføring. Uanset hvor lidt 250,- måtte betyde i jeres “verden”…
ja desværre er det ikke alle skrothandler der holder ord da, har selv præsteret at komme op til Ravnskjær i sin tid efter en generator måtte betale hvad de bad om fair nok men da vi kom hjem og monterede den virkede lortet ikke altså retur til ophuggeren og brokke mig hvad fik jeg ud af det ikke en dyt en uforskammet medarbejder som gnækkede og var så ubehøvlet at sige at han vidste at den anden virkede så det måtte da være en anden generator hvad fanø regner sådan en, undskyld udtrykket, “abe” sig ind. Kunne ikke drømme om at køre retur med en anden vare men fair nok slut med handle reservedele der…..
hos Svebølle var proceduren at de ansatte ku kører i de indleverede biler i dagene indtil plader blev afmeldt dejligt biligt og benzinen var ozo gratis det var benzin tappet af genbrugsbiler, dette finder desværre sted mange steder.
Tak for din kommentar, Heidi. Den sætter jo unægteligt firmaets egen påstand i relief: “vi kan simpelthen ik bruge mere tid på EN utilfreds kunde,for vi har aldrig klager,for vi yder en god service her i firmaet.”
Det var først da sagen kom på bloggen de gad tage den alvorligt, men der er sket ændringer på deres hjemmeside men stadig ikke modtaget nogen økonomisk kompensation for deres “forglemmelse”. Det sætter det en smule i perspektiv at “går den, så går den”, og de var blevet ved med den forkerte annoncering i håbet om at folk så ikke gad gøre en ekstra indsats for at søge et bedre sted.
Mere info om utilfredse kunder, som Ravnskjær mente han ikke havde nogen af. Se blot denne “lille” interessante sag hvor en anden oplever det samme som Heidi beskrev ang. generator – blot med en starter.
Se her: http://www.mitsubishi-klub.dk/forum/viewtopic.php?f=3&t=1916
Jo, der er vist lidt uenighed om tilfredsheden med Ravnskjær Autogenbrug i Slagelse
[...] Interesserede kan læse artiklen som har titlen “Fusk med skrotpris hos Ravnskjær i Slagelse“. [...]
Jeg synes ikke jeg har nogen dårlige oplevelser hos Ravnkjær eller nogen anden autogenbrug , det er brugte ting vi anvender for vi kan spare penge, de sælger brugt men er det ikke ligesom vores ansvar at tage den chance ?? kan godt se det er pisseærgeligt at rode med bilen- finde ud af delen ikke var som forventet !! da det ikke er en ny del vi har købt får du det du har betalt for-
nemlig en i forvejen nedslidt del du nu skal slide videre på – jeg tager ikke nogen i forsvar men ser realistisk på tingene – ellers kan jeg jo vælge at købe nyt uoriginalt – der kan opstå større problemer end beskrevet – generelt er det op til os som forbruger at holde øjne og øre åbne – alt andet brok er det rene tidsspilde for dig som alle andre.
Jeg accepterer at du så er glad for Ravnskjær, og det er jo helt fint.
Jeg kunne forstå på kommentaren fra min søster at hun havde fået at vide at delen virkede – hvilket kan konstateres lynhurtigt ved afmontering. Selv Falck-manden der for 1½ år siden hjalp mig med en start af bilen da et batteri var faldet sammen kunne konstatere, at generatoren ladede fint. Så nogle ting skal bare tjekkes ordentligt.
På dét punkt kan det godt være frustrerende hvis meldingerne er forkerte.
Helt enig: de uoriginale dele kan være noget rigtigt bras. Min svoger fortalte om en herre som monterede en universal katalysator med det resultat at den ikke “trak” den rigtige luft ud og derved brændte sammen inden for 1½-2 måneder med en afbrændt lambda-sonde oveni. En fejl blev til to, og det er selvfølgelig endnu mere uheldigt.
Tak for din kommentar, og god weekend.
Hej igen! som suplement til mit indlæg og dit svar er det jo desværre ikke altid muligt at afprøve da det jo ofte er skadede biler der kommer til ophug, desværre er det jo mange gange unge mennersker som demonterer – ser lidt på tingen– den ser sgu meget godt ud af med den ind på hylden med et nr. så det er jo ikke ham bag disken man kan klantre- han tager blot imod skideballer når andre har “kvajet” sig – uanset hvad som er købt af brugt er vi jo som forbruger nødt til at stole på andres ord- også de som handler imod bedre vidende – det er dem jeg ikke handler hos – Kalundborg autogenbrug er heller ikke noget dumt sted at handle – de er seriøse nok- men i bund og grund er det jo vores moms og afgiftsystem som gør vi er nødt til kompromisser med brugte dele- os almindelige dødelige er jo nødt til den løs-
ning som desværre ikke er med til at vores gamle ” betalte ” biler altid LI”E er up to date. god weekend herfra. Bent
Betragtningerne om moms- og afgiftssystemet er ikke helt skæve. Det er tankevækkende, at vi stadig har en af de ældste vognparker. Selvom der kom en del udskiftning med det periodiske syn er der stadig mange gamle kasser kørende.
Det er både godt og skidt. Godt for familien som ellers ikke havde råd til en bil, men skidt for miljøet. For miljøet ville blive bedre hvis afgifterne blev sat ned. Det har skiftende regeringer glemt siden 1972 hvor der blev lovet en harmonisering. Det eneste de har harmoniseret har været sukker- og spiritus…
Hmm !!! nu er et gammelt forstokket rø????. husker meget tydeligt man i 1964 lagde tror det var 6-8 øre afgift på bensin , noget som skulle gå til bedre veje Hmm.hvad er sket siden ?? flere afgifter til gavn for dit og dat “især miljøet ” ?? vi kan ikke afgifte os til et bedre miljø – det er ødelagt og vil desværre tage årtier at genoprette !! det er ikke Danmark men en verdensholdning der er tale om- alt for miljøets skyld men der er gode skattekroner i det – og i en slunken kasse – det er ikke blot vores vognpark som det startede med – det er vores allesammens frustration over den uforstand vi er vidne til daglig – som vi samtidig betaler dyrt for – som desværre i mange tilfælde viser sig at være totalt værdiløst og ude af trit med det fornuftbetonede- jeg tror man kan blive ved at debattere uden andet end snak- som jeg indledningsvis skrev er jeg fra 40 – har været med til adskillige langvarige strejker – for det ene og andet det var noget som blev hørt og taget til efterretning af vores ” kære folkevalgte som har det med at glemme ” jeg læser mellem dine indlæg samme frustration.
Leave a Reply